Qeydiyyat
Məqalə  

Diz Protez Ameliyatına İhtiyacınız Olabileceğini Gösteren Belirtiler

Diz Protez Ameliyatına İhtiyacınız Olabileceğini Gösteren Belirtiler

Şu sıralar diz ağrısı mı yaşıyorsunuz?

Kronik ağrının en yaygın ikinci nedeni olarak, birçok insan hayatının bir aşamasında diz ağrısı ile uğraşır. Yani, bu soruya evet yanıtını verdiyseniz yalnız değilsiniz..
Bununla birlikte, çoğu insan için diz ağrısı her zaman uzun sürmeyebilir. Çoğunlukla ağrı kesici ilaçlarla birlikte birkaç günlük dinlenme ağrının kaybolmasına yardımcı olur ve kişi günlük aktivitelerine geri dönebilir. Ancak diz ağrınızı hafifletecek bir yol bulamazsanız ve ağrı aylarca devam ederse ne olur? Sürekli kronik diz ağrısı ile yaşamak zorunda mısınız ?

Pek sayılmaz..!

Ağrılara karşı yardımcı olacak hem kısa süreli çözümler (bölgesel uygulanan kremler gibi) hem de uzun süreli çözümler (total diz protezi ameliyatı gibi) vardır. Kronik diz ağrısı söz konusu olduğunda, total diz protezi ameliyatının size uygunluğunu öğrenmek için, dikkat etmeniz gereken ‘’5 tehlike işaretinden’’ bahsedeceğiz.

Total diz protezi ameliyatının sizin için doğru seçenek olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için bu yazının sonunda bir testimiz var. Diz ağrınızın sıradan bir ağrı olmadığını ve kronik bir ağrı olabileceğini gösteren en büyük işaret ağrının ne kadar sürdüğüdür. Bu işaretleri tek tek ele alalım..

Diz testini yapınız 

1. 3-6 ay boyunca devam eden kalıcı diz ağrınızın olması

Genel diz ağrıları herhangi bir zamanda ve kişide ortaya çıkabilir. Birkaç merdiven çıktıktan veya dışarıda torunlarınızla oynadıktan sonra ağrı hissedebilirsiniz. Birçok kişi, uzun süre oturmak veya ayakta durmak ve hatta egzersiz yapmak gibi günlük aktiviteler nedeniyle genel diz ağrısı yaşayabilir. Bu durumlarda, ağrı genellikle kısa sürelidir - birkaç gün içinde kaybolur ve sonrasında yaşadığınız ağrıyı unutursunuz. Peki bu ağrılar bir aydan daha uzun sürerse ne olur?

3, 4 ve hatta 6 ay boyunca dizinizin herhangi bir yerinde ortaya çıkan kalıcı bir ağrı yaşamak daha büyük problemlerin olduğunu gösteren bir tehlike işaretidir. Ayrıca bu durum, total diz protezine ihtiyacınız olabileceğini gösteren bir uyarıdır. Kronik diz ağrısının diğer yaygın belirtilerinden herhangi birine sahip olup olmadığınızı görmek için okumaya devam ediniz.

Veya total diz protezi ameliyatının sizin için uygun olup olmadığını anlamak için ileri atlayabilir ve diz fonksiyon değerlendirmesini yapabilirsiniz.

2. Uzun süreli diz ağrılarının, ağrı kesici ilaçlarla veya RICE yöntemi ile iyileşmemesi

Diz ağrısı yaşadığımızda çoğumuz genellikle şu yöntemleri uygular:

  • Advil veya Aleve gibi anti-enflamatuvar ilaçlar
  • RICE yöntemi; yani Dinlenme (Rest), Buz uygulama (Ice), Basınç uygulama (Compression) ve Yükseltme (Elevation)

Bu yöntemler genel diz ağrıları olan kişilerde kısa sürede rahatlama sağlayarak çoğu durumda iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ne yazık ki, bu yöntemler kronik diz ağrısı için bir çözüm sunmaz. Bu durumu kendiniz de deneyimlemiş olabilirsiniz. Yukarıdaki her iki yöntemi de denemenize rağmen ağrınızın devam ettiğini farkettiniz mi?

Bu, genel bir diz ağrısıyla uğraşmadığınızı ve bunun yerine kronik diz ağrısına sahip olabileceğinizi gösteren başka bir işarettir. Bu durumlarda uzun süreli rahatlamayı sağlamak  için total diz protezi gibi yöntemlere ihtiyaç duyulabilir. Kilo vermek, diz ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek başka bir yöntemdir, ancak ağrınızın ortadan kalkacağının garantisi değildir.

3. Kilo vermenize rağmen ağrıların devam etmesi

Diz ağrılarına etken olarak fazla kilolar sorumlu tutulabilir. Bu nedenle, RICE yöntemi ve ağrı kesici ilaçlara ek olarak, dizlerinizdeki baskıyı hafifletmek için biraz kilo vermeniz gerekebilir. Ancak başarılı şekilde kilo vermiş olmanıza rağmen diz ağrınız devam ediyorsa, tek sorumlu fazla kilolar olmayabilir.

Kilo vermek kesinlikle duruma yardımcı olacaktır, ancak dizlerinizdeki kıkırdak yıpranması ve aşınması ile ilgili sorunları düzeltmek için yeterli değildir. Bu nedenle, kilo verdiyseniz - bir sonraki bölümde göreceğiniz gibi ağrı giderici seçenekleri denediyseniz- ve ağrınız hala devam ediyorsa total diz protezi ameliyatını düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

4. Fizik tedavi, egzersiz ve enjeksiyon yöntemlerinin ağrıya karşı yetersiz kalması

 

Kilo vermenin yanı sıra, diz ağrısını hafifletmek için fizik tedavi ve egzersiz denemeleri yaygın olarak uygulanır. Ağrı dayanılmaz olduğunda kortizon iğnelerini bile denemiş olabilirsiniz. Genel bir diz ağrısı yaşıyorsanız, bu yöntemler sizi rahatlatabilir; kısa vadede ağrıyı hafifletir, ancak kalıcı düzeltmeler sağlamaz.

Bir süre sonra yaşadığınız rahatlama gittikçe azalır, bu da total diz protezini düşünmek için başka bir işarettir. Yaşadığınız ağrının daha hızlı ve kısa süreli periyotlarla ortaya çıkmaya başlaması, ele alınması gereken kronik bir diz ağrısı ile uğraştığınızın kesin işaretidir.

Listemizdeki son tehlike işareti de kesinlikle görmezden gelmemeniz gereken bir belirti;

5. Normal günlük aktivitelerden vazgeçilmesi

 

Son zamanlarda çok fazla ağrı ve acı çektiğiniz için önemli günlük aktiviteleri yerine getirmekten vazgeçtiniz mi?

İster alışveriş, bahçe işleri olsun, ister yalnızca çevrede dolaşmak olsun.. Yapmaya alışkın olduğunuz normal aktiviteleri yapamıyorsanız, bu durum diz ağrınızın sıradan bir ağrıdan daha ciddi olduğunu gösteren önemli bir işarettir. Diz ağrınız nedeniyle sevdiğiniz şeyleri yapmaktan vazgeçmenize gerek yok. Bunun için total diz protezi ameliyatı konusunda Dr. Kayhan Turan ile konuşma zamanı gelmiş olabilir. Daha fazla bilgi ve randevu için iletişime geçebilirsiniz:

 

“Diz ağrınız yüzünden sevdiğiniz şeyleri yapmaktan vazgeçmenize gerek yok..”

 

Bu noktadan hala emin değilseniz, total diz protezi ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınızı öğrenmeye yönelik bir yöntem daha var: Diz fonksiyon değerlendirmenizi yapabilirsiniz! Bu test size cevaplamanız için bir dizi soru verecektir. Cevaplarınıza göre bir diz puanı elde edeceksiniz ve bu puan size total diz protezi ameliyatı için aday olup olmadığınıza dair fikir verecek. Diz puanınızı öğrenmek için en kısa sürede testi gerçekleştirmenizi öneririz.

Kararınız: ‘’evet’’ ise total diz protezi ameliyatının size nasıl çözüm sunacağını düşünmenin zamanı geldi.

Bahsettiğimiz 5 işaretten birini veya daha fazlasını yaşıyorsanız ve ‘’evet’’ yanıtını verdiyseniz uzun süreli çözüm sağlayacak bir seçenek düşünmenin zamanı gelmiş olabilir: total diz protezi ameliyatı. Bu seçim, kronik diz ağrınızı bir kez düzeltmek için en kalıcı seçenektir. Neden zorunda olmadığınız halde diz ağrısı ile yaşamak yerine, önceden sahip olduğunuz hareketliliği ve heyecanı geri almıyorsunuz?

OP.DR. KAYHAN TURAN

DİGƏR MƏQALƏLƏR